urząd miejski ostrów

i

Autor: BŹ

miasto

Ostrów. Dodatki specjalne dla wiceprezydentów. Jest oświadczenie prezydent Klimek

2024-08-28 17:49

Ciąg dalszy zamieszania wokół interpelacji radnego KO Przemysława Krysztofiaka. Chodzi o dodatki specjalne dla wiceprezydentów, które w ciągu pięciu lat kosztowały miasto ponad 800 tysięcy złotych. Kłopotem nie jest sama suma, co tłumaczenie ZA CO te pieniądze - za m.in. spotkania z mieszkańcami Ostrowa "po godzinach".

Sprawą żyje samorząd i mieszkańcy od wczorajszej sesji Rady Miejskiej Ostrowa. Radny opozycji Przemysław Krysztofiak zacytował w swojej interpelacji dane z wniosków pokontrolnych Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczące wypłaty dodatków specjalnych dla wiceprezydentów Ostrowa, czy sekretarza i skarbnika. Sam mechanizm takich dodatków do pensji nie jest niczym nowym i od lat jest praktykowany w samorządach. Ale "boli" tłumaczenie ZA CO te dodatki.

- Wychodzi na to, że ten dodatek był za wizyty wiceprezydentów na - na przykład - wigiliach osiedlowych. Czy na towarzyskim spotkaniu noworocznym, które zawsze 6 stycznia organizuje starosta ostrowski - mówił na sesji radny Krysztofiak. - Nie wygląda to dobrze.

Pisaliśmy o tym TUTAJ

Prezydent Ostrowa Beata Klimek wyjątkowo szybko wydała oświadczenie w tej sprawie:

OŚWIADCZENIE

Odnosząc się do zarzutów dotyczących przyznawania dodatków specjalnych, uprzejmie informuję, że pełne stanowisko w tej sprawie zostało przedstawione podczas Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego w dniu 27 sierpnia 2024 roku. Wspomniane dodatki przyznawane są również w innych urzędach samorządowych na terenie całego kraju, a ich charakter jest powszechny i znajduje oparcie w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

 Dla przykładu przyznawano je m. in. w Starostwie Powiatowym w Ostrowie Wielkopolskim, na co zwrócono uwagę w wystąpieniu pokontrolnym RIO z 4 marca 2021 r.  cyt.

„Kontrola wydatków bieżących z tytułu wynagrodzeń pracowników, wykazała w badanej próbie, że wystąpiły przypadki przyznawania dodatków specjalnych z naruszeniem przepisów art. 36 ust. 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1260 ze zm., a od dnia 11.07.2019 . Dz. U. 2019 r. poz. 1282) tj. dodatki specjalne przyznawano pracownikom w sposób ciągły przez kilka lat (kontroli poddano okres od stycznia 2017 r.), a mianowicie:

1) Wicestarosta otrzymywał dodatek specjalny od 01.01.2017 r. do dnia kontroli. Dodatek przyznawany był co rok na okres od 01 stycznia do 31 grudnia. W piśmie przyznanie dodatku Starosta uzasadniał zwiększeniem lub okresowym zwiększeniem zakresu obowiązków służbowych związane z reprezentowaniem Powiatu na zewnątrz z polecenia Starosty Ostrowskiego, które nie wynikały z Regulaminu Organizacyjnego Starostwa Powiatowego. Przyznanie dodatku specjalnego w 2018 roku nie posiadało uzasadnienia.2) Skarbnik Powiatu otrzymywał dodatek specjalny od 01.01.2017 r. do dnia kontroli. Dodatek przyznawany był co roku na okres od 01 stycznia do 31 grudnia. W piśmie przyznanie dodatku Starosta uzasadniał zwiększeniem lub okresowym zwiększeniem obowiązków służbowych. (…)Przyznawanie dodatku specjalnego na kolejne lata nie miało charakteru tymczasowego. Dodatek specjalny stał się składnikiem stałym składnikiem wynagrodzenia co było niezgodne z przepisami art. 36 ust 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych. (…)”.

W odniesieniu do Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim z pewnością nieadekwatny był tytuł sformułowania pod uzasadnieniem dotyczącym dodatków specjalnych, który zawęził powód ich przyznania.

 Praca samorządowców zatrudnionych na szczeblu kierowniczym, to nie tylko udział w oficjalnych spotkaniach czy konferencjach poza regulaminowymi godzinami pracy, ale także wypełnianie dodatkowych zadań, które są niezbędne z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania miasta. To praca nad projektami rozwojowymi, jak chociażby projekt „E-Ostrów 2050 Miasto Ekologiczne, Energetyczne Ekonomiczne” – pierwsze takie w historii ostrowskiego samorządu przedsięwzięcie, które realizowane było wówczas zaledwie przez niespełna 30 miast w Polsce.

Praca nad zupełnie nowymi projektami, których celem jest pozyskanie funduszy zewnętrznych dla miasta -  wymaga dodatkowych nakładów czasu i zaangażowania, które wykraczają poza standardowy zakres czasu pracy odpowiedzialnych za nie osób. Z tego względu niektórym pracownikom samorządowym, takim jak dyrektorzy wydziałów, przyznawane są dodatki specjalne.

Jednocześnie podkreślamy, że analizując wystąpienie pokontrolne Regionalnej Izby Obrachunkowej skierowane w tej sprawie do Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, jak również do innych prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i starostów, podzielamy pogląd RIO, iż pracodawca winien szczegółowo uzasadnić przyznanie takiego świadczenia, mając na względzie fakt, iż wystąpienie powyższych przesłanek musi mieć charakter okresowy, a nie stały.

W niniejszej sprawie zabrakło odpowiedniego poziomu szczegółowości, co kierownictwo Urzędu Miejskiego uznało za błąd, który następnie został skorygowany.

Z wyrazami szacunku

Robert Włodarczyk

Dyrektor WydziałuKancelarii Prezydenta Miasta

Ostrowa Wielkopolskiego.

Nie wygląda jednak na to, by to oświadczenie temat skończyło. Na pewno będą kolejne komentarze.